Yağmur Suyu Izgarası Hakkında Genel Bilgiler

Yağan yağmurlar insanların hayatlarına farklı alanlarda olumlu şekilde etki etmesine rağmen bazen olumsuz etki yaptığı noktalar da olmaktadır. Özellikle şehir planlaması yapılırken yağmur suyu ızgarası yeteri kadar kullanılmamış ise her yağmur yağdığında insanların yaşam kalitesinin ciddi şekilde düştüğü görülecektir.

Yağmur suyu toprak tarafından hızlı bir şekilde emilebilir. Fakat şehirlerin yapısı incelendiğinde neredeyse hiçbir yerde toprak kalmadığı görülecektir. Toprağın üstü beton, parke taşı ya da asfalt ile örtülmüş durumdadır. Bundan dolayı da yağan yağmur sularının birikmeden tahliye edilmesi için kanalların kullanılması şarttır. Bu kanallar yeraltında bulunur ve sular buraya belli noktalardaki girişlerden akar. Bu girişlerde kullanılan yağmur suyu ızgarasının üstlendiği rol, bundan dolayı insanları çok fazla etkiler.

Yağmur Suyu Izgarası Özellikleri Nelerdir?

Yağmur suyunun tahliyesini sağlayan ızgaranın en önemli özelliklerinden birisi, suyu çok iyi bir şekilde tahliye etmesidir. Yağmur suyu ızgarası tarafından yapılan tahliye işleminde su aynı zamanda süzülmekte ve kanal içerisine büyük cisimlerin gitmesi engellenmektedir. Bu ise kanalların bir süre sonra tıkanarak işlevsiz hale gelmesine etkili bir şekilde engel olmaktadır.

Bu ızgaraların farklı türleri bulunmaktadır ve bunlar kanal girişlerinin boyutuna bağlı olarak seçilmektedir. Farklı şekillerde de ızgaralar bulunmakta ve kanal ağzına bağlı olarak bunlardan istenilen kullanılabilmektedir. Kare, dikdörtgen ve yuvarlak gibi farklı şekillerin olması son derece önemlidir.

Suyun tahliyenin etkin bir şekilde sağlayan ızgaraların bir diğer özelliği ise korozyona yani paslanmaya karşı dirençli olmasıdır. Bu sayede görüntü noktasında beklentiler karşılanacak ve uzun süre bu görüntü bozulmayacaktır. Montajının son derece basit olması ve taşınma noktasında insanları zorlamaması diğer özelliklerindendir. Yağmur suyu ızgarası, farklı renk seçeneklerine de sahiptir. Bu sayede çevre düzenlemesi yapılırken istenilen renk rahat bir şekilde kullanılabilir.

Yağmur Suyu Izgarası Kullanım Alanları

Bu ızgaraların kullanım alanı oldukça geniştir. Toprak tarafından suyun emilemediği ve yağmur suyunu tahliye etmek için yapılmış kanalların olduğu her yerde bu ürünler kullanılabilir. Çalınma riski olmaması sebebiyle park, bahçe, yol, kaldırım kenarı gibi yerlerde rahatlıkla kullanılabilir.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir